Ulaşılabilir Hedefler

Spread the love

Sharing is caring!

”Yapacaklarım çığ gibi büyüdü”, ”Ulaşmak istediğim nokta çok uzakta”, ”Galiba başaramayacağım” gibi düşünceler size de çok yakın geliyorsa, gelin birde bu açıdan bakmayı deneyin kendinize.

Bizi ayakta tutan, motive sağlayan, belki de yaşadığımız olumsuzlukların üstüne bir perde çeken güçtür ‘hedeflerimiz’. İnsanın hedefi varsa düştüğünde kalkmasını bilir. Kalktığında daha güçlü ilerleyeceğini, her düşüşün aslında bir ders olduğunu bilir ve buna göre yaşar. Ulaşmak istediği asıl yerdir çünkü hedefi.

Ama bazen öyle bir an gelir ki durur kalır. Öncesini, sonrasını, şimdiyi düşünemez. Şimdi ne oluyor? Nereye gideceğim? Nasıl gideceğim? Gidebilecek miyim? sorularıyla boğuşurken bulur kendisini. Bu sorularla daha bir çıkmaza girer ve bir daha çıkamaz oradan. Daha doğrusu o öyle sanır.

Yaptığımız en büyük yanlış; daha yolun başındayken yolun sonundaki büyük hedefe odaklanmamız. O büyük hedefe odaklandıkça emin olun hedef daha da büyüyecek. Başlarda bunun motive edici bir etkisi olduğunu düşünebilirsiniz belki. ‘Ben ne kadar hedefime odaklanırsam yolumdan şaşmam, daha çok çalışırım’ diye düşünebilirsiniz. Ama işler öyle sandığınız gibi gitmezse eğer geçen zaman, sizi hedefinizden uzaklaştırmaya hatta soğutmaya sebep olur. O yüzden diyorum ki gelin daha gerçekçi, daha mümkün kılalım hayatımızı. Hedeflerimizi düz bir yol olarak değil, basamak olarak görelim. Ve biz; basamağın en tepesindeki hedefe değil de sadece önümüzdeki basamağa odaklanalım. Çünkü biliyoruz ki basamağın en tepesine düşünerek veya uçarak varılmıyor 🙂 Eğer biz önümüzdeki küçük basamağı geçersek sıra diğer küçük basamağa gelecek. Bir öncekini nasıl geçtiysek bunu da o kolaylıkla geçeceğiz. Sonra diğer basamak ve sonra diğeri… Bir bakmışız hedefimize sadece bir basamak kalmış. Tek bir adım sonra tam da hedefimizin bulunduğu noktadayız. Üstelik ne bir yorgunluk ne de bir umutsuzluk vaz içimizde. Aksine o kadar güzel geçmiş ki yolculuğumuz. Biz ne olduğunu bile anlayamamışız. Attığımız ve başardığımız her adımda daha da motive olmuşuz. ”Bu kadar kolay mıydı?” ”Bu kadar ulaşılabilir miydi?” dersiniz kendi kendinize.

Evet arkadaşlar. Bu kadar kolay, bu kadar ulaşılabilir hedefler.

Bir cevap yazın