Müslüm / Bilişsel Davranışçı Terapi

Spread the love

Sharing is caring!

Merhaba sevgili okurlar 🙂

Çok yoğun ve hareketli bir haftayı geride bıraktım. Sıra bir başka yorucu hafta da. Umarım sizin haftalarınız güzel geçiyordur. Ne kadar yorulursak yorulalım aslında insanın sevdiği işi yapmak, sevdiği yere gitmek, sevdiği işte çalışmak gibisi yok. Böyle olunca yorulmak yorulmak olmuyor esasında. Yorulmak daha çok sevmek daha çok çalışmak demek oluyor…

Sendromlu bir pazartesiyi geride bırakırken, günün kapanışını güzel bir film ve kitapla yapın istedim. Son izlediğim bir film ve son okuduğum bir kitap önerilerim var sizler için.

Evet film olarak ‘Müslüm’ filmini seçtim. Benim izlemeyi iple çektiğim ve çok etkileyen filmlerden biriydi. Eğer gerçek yaşam ve dram filmlerini seviyorsanız tam size göre bir film diyebilirim. Film merhum Müslüm Gürses’in hayatını anlatıyor. Yaşadıkları çok çarpıcı ve zor olaylardan oluşuyor. Filmde beni en çok etkileyen o kadar zorluğa ve yokluğa rağmen Müslüm Gürses’in sağlam psikolojisi oldu. Belkide birçok kişi o yaşam şekillerinde kendini kontrol etmekte ve yaşama devam etmekte zorlanabilirdi ancak Müslüm Gürses bana göre sağlam bir duruş sergiledi. Yaptığı hatalarda mutlaka olmuştur ama dediğim gibi o zorluğa ve yokluğa rağmen yinede güzel bir adam olmaya çalıştı diyebilirim. Şu an hala sinemalarda olan filmi izlemenizi tavsiye ediyorum.

Kitap olarak ‘Bilişsel Davranışçı Terapi’ benim ders kitabı olarak okumaya başladığım ve okudukça bana katacağı faydalarla çok beğendiğim bir kitap oldu. Kitap insan psikolojisini, insanların olaylara bakışlarını, olayları yorumlayışlarını ve insan davranışlarını konu alıyor. Terapist ve hasta diyalogları sayesinde anlatılanları daha net kavrayacağınız bu kitap yaşamınızda iyileştirici adımlar atmak konusunda bir yardımcı görevinde.

Bu önerilerimle hayatlarınıza dokunabilme ümidiyle.. İyi seyirler, keyifli okumalar 🙂

Bir cevap yazın